Historie życiem pisane


Jestem rodowitym załężaninem, pradziadek przybył do Załęża w 1875 roku i w 1895 roku wybudował dom przy Kaiser Wilhelmstrasse (dziś ul Janasa) w którym zamieszkał wraz z rodziną Urodziłem się w familoku przy ul. Pokoju 8a, gdzie mieszkałem do 1947 r. W latach 1947 – 49 mieszkałem na osiedlu Fińskich Domków (poprzedników Osiedla Witosa).      W 1949 r. przeprowadziłem się do załęskiego familoka przy ul. Limanowskiego 12 (obecnie ul. Wyplera), a w 1956 r. zamieszkałem w familoku przy ul. Wiśniowej 8.  Do lat 70 XX w w Załężu mieszkała prawie cała nasza rodzina (babcia, wujkowie). Kolejne pokolenie zaczęło się już powoli  wyprowadzać do nowego budownictwa. Wówczas historia zatoczyła koło, ponieważ jeden z braci przeprowadził się na Osiedle Witosa  (dawne Fińskie domki) i mieszka tam do dziś.

Widać stąd, że wiele wiadomości o Załęża jest po prostu historią mojej rodziny.

 

Portal Nasze Witosa-Załęże za pośrednictwem Pana Gintera, pragnie przekazać historię naszych ziem.

 

 


Wszelkie prawa autorskie są zastrzeżone.
Wszystkie teksty, rysunki, zdjęcia oraz wszystkie inne informacje opublikowane na stronie “Historie życiem pisane” podlegają prawom autorskim, pisarza oraz Koordynatora Pana Gintera Pierończyk (twórca tekstu) oraz Naczelnego Koordynatora Pana Romana Hojdys  (publikacja tekstu) z Portalu Nasze Witosa-Załęże.
Wszelkie kopiowanie, dystrybucja, elektroniczne przetwarzanie oraz przesyłanie zawartości bez zezwolenia w/w osób jest zabronione.