Press "Enter" to skip to content

Ile osób ma jeszcze zginąć na torach? aby powstało bezpieczne przejście między oś. Witosa a Załężem.

Po raz kolejny wracamy, do tematu który zostaje bez odpowiedzi.
Na dzikim przejściu, przez tory między osiedlem Witosa a dzielnicą Załęże, zginą człowiek. To kolejna tragedia.
Ile jeszcze osób ma zginąć? żeby władze Katowic utworzyli kładkę lub przystanek stacji PKP.
Drodzy mieszkańcy osiedla Witosa, dzielnicy Załęża oraz czytelnicy kierujemy zapytanie? co sądzicie o tej sytuacji.

Art. z 1 PAŹDZIERNIKA 2019

Pani Maria:

Niedawno zginął młody człowiek (25 lat), mieszkaniec Osiedla Witosa. Został potrącony przez pociąg. Tajemnicą poliszynela był fakt, że mieszkańcy Witosa chodzą na skróty przez tory kolejowe, aby dostać się na ul. Gliwicką, a dalej nawet do Auchan.
Jeden z mieszkańców Kolonii Mościckiego poszedł tym tropem i pojechał do Lidla przy ul. Obroki i szukał wydeptanej ścieżki, którą mieszkańcy chodzą. Nie czekał długo, gdy zobaczył starszą parę: kobietę i mężczyznę z plecakiem. Szli od strony torów kolejowych i zniknęli za Lidlem i stacją benzynową „Moya” na Obrokach.
Kolonista poszedł tym tropem i zobaczył wydeptaną ścieżkę, prawie drogę, na której nawet leżały stare podkłady kolejowe. Po drodze minął „Barek pod chmurką”. Ta ścieżka zaprowadziła go prosto do torów kolejowych na trasie Katowice- Chorzów Batory. Za torami był wydeptany, wysłużony nasyp kolejowy przez który przechodzili stali użytkownicy drogi na skróty. Po drugiej stronie znajduje się dalsza część tejże „drogi” między płotem małego osiedla, obok bloku przy ul. Gliwickiej 218 a Parkiem Załęskim i ogrodu działkowego.
Na oczach kolonisty ww. skrótem przeszedł mężczyzna, który skierował się w stronę torów kolejowych i dalej na Osiedle Witosa. Człowiek ten nie zwracał uwagi na przechodnia traktując tę drogę jako coś normalnego i zwyczajnego.
W czasie tego rekonesansu kolonista był świadkiem jak 3 osoby przeszły przez tory tam i z powrotem, jak również przejeżdżające pociągi: towarowy i pasażerski. Sam na własne oczy przekonał się, że dorośli mieszkańcy korzystają z tego skrótu nie bacząc na czyhające na nich niebezpieczeństwo. To podobno trwa od lat.
Może faktycznie kolej wraz z włodarzami katowickimi powinni poważnie zastanowić się nad kładką komunikacyjną między ul. Gliwicką a Obrokami (Osiedle Witosa)?!
Ile jeszcze ludzi starych i młodych zginie straszną śmiercią pod kołami pociągów?

Portal Nasze Witosa-Załęże:

Jak wynika z rozmów mieszkańców osiedla Witosa oraz Koloni Mościckiego kładka lub tunel ułatwił by komunikacją pieszą oraz rowerową dla naszych mieszkańców, między tymi dwoma dzielnicami ( Kolonia Mościckiego zalicza się do dzielnicy Załęża). Nie ukrywamy iż duża część mieszkańców osiedla Witosa korzysta z usług sklepu Auchan, który znajduje się bliżej Koloni Mościckiego ( Trakt pieszy oraz rowerowy ułatwił by komunikację, a nie ukrywamy miało by to duży wpływ na ekologię). Młodzież która uczęszcza do szkoły, która znajduje się po stronie Koloni Mościckiego, również znalazła sobie skrót przez tory. Informują nas mieszkańcy, aby ułatwić sobie skrót do sklepu Lidl, który znajduje się po stronie osiedla Witosa. Ta nietypowa bariera oddziela te dwie dzielnice. Nie stójmy obojętnie, zadbajmy o bezpieczeństwo mieszkańców, a przede wszystkim naszej młodzieży.

Foto : Pani Maria.

Fotoffo

czerwone linie – miejsce przejścia

biała linia – sugerowane przejście