Press "Enter" to skip to content

Katowice szukają społecznych ogrodników! W mieście powstaną prototypowe ogrody społeczne.

 

Katowice szukają społecznych ogrodników! W mieście powstaną prototypowe ogrody społeczne,
gdzie mieszkańcy sami będą uprawiać warzywa,
zioła czy kwitnące byliny.
Najpierw jednak zdobędą fachową wiedzę i zostaną wyposażeni w pakiet startowy.
Chętni mogą się już zgłaszać.

„Zróbmy Sobie Grządki” to nowe działanie Urzędu Miasta w Katowicach i Zakładu Zieleni Miejskiej,
realizowane w ramach miejskiego projektu KATOobywatel.
Zakłada angażowanie lokalnych społeczności w miejskie ogrodnictwo i stworzenie czterech prototypowych ogrodów społecznych. – Już wcześniej angażowaliśmy mieszkańców w dbanie o bioróżnorodność w mieście.
Wspólnie m.in. siejemy łąki kwietne, sadzimy drzewa z aplikacji czy adoptujemy stare donice w mieście. To pozwoliło nam dostrzec duży potencjał do rozwijania miejskiego ogrodnictwa, które służy integracji lokalnych społeczności i wpisuje się w politykę zrównoważonego rozwoju miasta – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Ogrodnictwo społeczne

Ogrody społeczne, coraz bardziej popularne na całym świecie, opierają się na partycypacji społecznej.
To przestrzeń współtworzona przez mieszkańców:
miejsce upraw, relaksu i spotkań, edukacji i wydarzeń kulturalnych.
Ogrody powstają, ponieważ mieszkańcy potrzebują kontaktu z zielenią, chcą mieć miejsce, w którym mogą coś uprawiać, ale jednocześnie spędzać razem czas.
Powstają nawet całe miejskie farmy, w dzielnicach mieszkalnych czy na dachach budynków.
Trend jest coraz bardziej widoczny w polskich miastach.
W Katowicach mieszkańcy sami zaczęli sadzić warzywa czy zioła w przestrzeni publiczne.
Komunalny Zakład Gospodarki Mieszkaniowej zdradził, że na uprawę ziół czy warzyw zamierza przeznaczyć w przyszłym sezonie część klombów.
Miejskie ogrodnictwo jest formą promocji gospodarki obiegu zamkniętego, łapania i wykorzystywania deszczówki, kompostowania czy korzystania z jadalnych upraw.
Ogrodnicy nawzajem uczą się od siebie, wymieniają narzędziami i sadzonkami.

Jak powstaną ogrody?

Przeprowadzenie uczestników projektu przez proces zakładania i dbania o ogrody społeczne powierzono grupie Miastoogród z Fundacji Bobrowe Żeremia,
która ma już doświadczenie w podobnych działaniach.
W ramach projektu w czterech wybranych lokalizacjach stanie średnio po sześć wysokich skrzyń na rośliny, złożonych z prefabrykowanych elementów.
Mieszkańcy będą wspólnie z członkami Fundacji budować swoje grządki z gotowych elementów czy uczyć się podstaw ogrodnictwa m.in. doboru roślin, z uwzględnieniem gatunków rodzimych, tworzenia warunków do bytowania ptaków i owadów czy gospodarowania wodą. Częścią każdego z ogrodów będzie również dodatkowy element wykonany na miejscu z drewna: ławka, leżak, pergola, stolik z siedziskami, kompostowniki itp. Mieszkańcy w „pakiecie startowym” dostaną materiały do konstrukcji grządek, ziemię i sadzonki wybranych roślin – do wyboru będą rośliny jadalne, zioła i kwitnące byliny – oraz zestawy drobnych narzędzi ręcznych z konewką. Miastoogród stworzy także rodzaj poradnika „zrób to sam”, żeby zachęcić mieszkańców Katowic do tworzenia podobnych ogródków na własną rękę. – Zachęcamy wszystkich do realizacji zielonych inicjatyw budujących relacje sąsiedzkie i służymy wszelką poradą. Środków wsparcia finansowego polecamy szukać również w mechanizmach Inicjatywy Lokalnej i Budżetu Obywatelskiego. Pamiętajmy, budowę ogrodu rozpoczynamy od zebrania lokalnej grupy mieszkańców – sąsiadów, znajomych, przyjaciół bo tak naprawdę ogród to ludzie – mówi Paweł Harlender z Miastoogrodu.

Poszukiwani miejscy ogrodnicy

Rusza nabór uczestników projektu, który potrwa do 11 lipca.
Jeden z warunków zgłoszenia to deklaracja zaangażowania od minimum pięciu osób – udział w projekcie oznacza budowę ogrodu ale także dbanie o niego – podlewanie czy uzupełnianie nasadzeń w kolejnych latach.
Ogródki mogą mieć wielkość do 20 m.kw.
Co ważne, zgłaszany teren powinien być gruntem miejskim, dostępnym publicznie.
Działanie zostanie zrealizowany ze środków z nagrody w międzynarodowym konkursie Transformative Action Award 2020, którą miasto zdobyło za projekt KATOobywatel.

Regulamin projektu i formularz zgłoszeniowy są dostępne na stronie projektu KATOobywatel:
http://katoobywatel.katowice.eu/ w aktualnościach i w zakładce: „Nasze akcje”.